Koło Gospodyń Wiejskich
Władze:
-
Cecylia Muskus – Przewodnicząca
-
Maria Turek – Zastępca Przewodniczącej
-
Wanda Kaczor – Sekretarz
-
Stanisława Maruszak – Skarbnik
Członkinie:
-
Krystyna Panek
-
Helena Rumierz
-
Irena Szpila
-
Genowefa Półćwiartek
-
Grażyna Plichta
-
Krystyna Szostak
-
Jolanta Banaś
-
Maria Banaś
-
Krystyna Brzuska
-
Klementyna Zawadzka
-
Aleksandra Wilk
-
Irena Zagaja
-
Halina Jandzińska
-
Danuta Wołoszyn
-
Barbara Jarosz
-
Leokadia Muskus
Historia KGW:
Według kroniki Szkoły Podstawowej Koło Gospodyń Wiejskich w Przychojcu zostało założone w 1946 r. Inne źródła wspominają o wcześniejszej działalności, ale brak dokładnej daty. Działalność Koła miało swoje wzloty i upadki… Po kilkuletniej wzmożonej aktywności przestało działać. W 1956 roku rozwijają się kółka rolnicze i obejmują patronat nad kołami gospodyń. W Przychojcu także powstaje na nowo KGW a Przewodniczącą zostaje pani Maria Berestka, która mocno angażuje się w życie wsi i sprawy Koła. Pozyskuje około 50 członków. Organizuje dziecińce letnie, sprowadza i odchowuje kurczęta, rozprowadzając je wśród członków. Organizuje także kursy: kroju, szycia, gotowania, pieczenia, spotkania z ciekawymi ludźmi i przygotowuje sztuki teatralne. Pani Maria szefowała Kołu ponad 20 lat.
Następną Przewodniczącą została nauczycielka ze szkoły pani Maria Turek – wieloletnia członkini tego Koła. Liczba członków wzrosła do 70 i powiększył się zakres zadań. Koło założyło wypożyczalnię naczyń i sprzętu kuchennego dla mieszkańców, organizowało także pokazy zdrowej żywności i zdrowego odżywiania się. Pierwszy raz, przy wsparciu kółka rolniczego, zorganizowano Dzień Seniora. Prowadzono konkursy na ogródki przydomowe i na najładniejszą zagrodę we wsi. Sprowadzano krzewy i kwiaty. Mocno współpracowano ze szkołą oraz organizacjami działającymi we wsi. Patronat nad Kołem miał SKR w Leżajsku.
Po 10 latach spółdzielnie i kółka rolnicze przestają działać, a tym samym Koło Gospodyń zawiesza działalność. W roku 2000 działalność Koła jest reaktywowana, a jego Przewodniczącą zostaje pani Czesława Zawadzka. Koło podejmuje nowe działania:
– założono zespół śpiewaczy „Kalina” – kierownikiem była pani Genowefa Półćwiartek,
– zaczęto gromadzić stroje dla zespołu,
– zorganizowano „Białą Niedzielę”,
– ustanowiono pierwsza niedzielę lipca świętem wsi pod nazwą „Święto Kwitnącej Lipy”,
– prowadzono spotkania z lekarzami nt. „Zdrowego trybu życia” i „Walki z rakiem”,
– zimą wykonywano robótki z bibuły: kwiaty, stroiki, palmy.
Od 2003 roku przewodnictwo nad Kołem objęła pani Cecylia Muskus i prowadzi je do chwili obecnej. Koło specjalizuje się w kultywowaniu tradycji ludowych. Organizuje „Dzień Seniora”, „Święto Kwitnącej Lipy”, wykonuje palmę do Kościoła oraz stroje dla straży grobowej, tzw. Turków. KGW chętnie aktywnie uczestniczy w imprezach na terenie gminy takich jak „Włościańskie Jadło”, „Jarmark Kapuściany”, „Święto pieczonego ziemniaka”. Organizuje także dożynki wiejskie i z wieńcem uczestniczy w Dożynkach Gminnych.
KGW fundusze zdobywa między innymi poprzez realizację takich programów jak „Młoda krawcowa”, „Od ziarenka do bochenka” (czyli Święto Chleba), „Kultywowanie zawodów zanikających”. Koło w swojej biblioteczce posiada wiele wyróżnień i dyplomów. W 2003 r. na festiwalu „Kwiatowy korowód” w Albigowej KGW zajęło I miejsce oraz II miejsce na ogólnokrajowym konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” w Warszawie. W 2005 roku otrzymało nagrodę za prezentację „Kompozycji kwiatowych” na VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym.
Koło liczy 20 członków, w tym 8 osób należy do zespołu śpiewaczego „Kalina”. Repertuar zespołu obejmuje dawne piosenki ludowe. „Kalina” uczestniczy we wszystkich uroczystościach organizowanych we wsi Przychojec oraz wyjeżdża na imprezy w okolicy.
____________________________________
Źródło: http://www.gok.lezajsk.pl