Ludowy Klub Sportowy „Jodła” w Przychojcu

Zarząd Klubu:

  • Prezes: Franciszek Sarzyński
  • Wiceprezes: Piotr Kaczor
  • Skarbnik: Jan Szostak
  • Sekretarz: Adam Chudy
  • Członkowie Zarządu: Łukasz Kaczor, Krystian Sarzyński, Patryk Marcinowski, Daniel Ćwikła

 

Komisja Rewizyjna:

  • Przewodniczący: Norbert Dorocicz
  • Zastępca: Marcin Zawadzki
  • Członek Komisji: Radosław Zagaja

 

Strona internetowa: https://jodlaprzychojec.futbolowo.pl/
Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/jodlaprzychojec.futbolowo/

Historia klubu:

W dniu 5 lipca 1979 roku w Radzie Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Rzeszowie został zarejestrowany Ludowy Zespół Sportowy w Przychojcu.W Przychojcu nowo założone koło LZS-u, zaczynało praktycznie od zera. Zwołano i zorganizowano zebranie w miejscowej Szkole Podstawowej, na którym określono ramowy program działania oraz wybrano zarząd koła LZS, w następującym składzie:

  • Edward Drożdżal  –  Przewodniczący Zarządu
  • Andrzej Kamiński –  Z-ca Przewodniczącego d/s organizacyjnych
  • Janusz Drożdżal  –  Sekretarz
  • Jan Lisowiec     –  Skarbnik
  • Jan Proń        –  Członek

Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej LZS została wybrana Elżbieta Drożdżal. Pierwszej pomocy organizacyjnej i instruktażowej udzieliła Rada Gminna Zrzeszenia LZS w Leżajsku. Założono 3 sekcje sportowe: piłki nożnej, warcabową oraz tenisa stołowego.Pomocy udzieliła także Rada Wojewódzka Zrzeszenia LZS w Rzeszowie, skąd klub otrzymał bezpłatnie podstawowy sprzęt sportowy, taki jak komplet koszulek i spodenek piłkarskich, korko-trampki, siatki na bramki, piłki oraz stół do tenisa stołowego. Część sprzętu sportowego została zakupiona z funduszy własnych, z organizacji zabaw ludowych. Niestety, nie było wówczas żadnej bazy sportowej oprócz małego boiska przy szkole.

W latach 1980-1981, drużyna piłki nożnej rozgrywała mecze w stałym systemie rozgrywek w ramach ligi gminnej na boisku w sąsiedniej wsi Jelna, co dostarczało wiele kłopotów i problemów.Zarząd w tym czasie czynił usilne starania, celem pozyskania odpowiedniego terenu pod budowę nowego boiska do gry w piłkę nożną. Wcześniej planowany plac, gdzie dotychczas kopano piłkę został zajęty pod budowę obecnych bloków mieszkalnych koło sklepu.Inicjatywa i zapał społeczny znalazł zrozumienie i pomoc w kierownictwie ówczesnych władz polityczno-administracyjnych Gminy Leżajsk. Na mieniu gminnym obok kościoła przydzielono i wyznaczono teren pod budowę boiska. W czynie społecznym członkowie koła LZS-u wybudowali pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną. Budowa stadionu wymagała bardzo dużego nakładu sił i pracy. Zakupiono barakowóz, w którym urządzono szatnie sportową dla zawodników, z oddzielnym pomieszczeniem dla sędziów.Największy społeczny wkład przy budowie nowego boiska w Przychojcu wnieśli długoletni członkowie LZS, tacy jak: Andrzej Kamiński, Marian Kamiński, Edward Drożdżal, Jan Lisowiec, Jan Proń, Roman Kostek, Mieczysław Horoszko, i wielu innych.

Z uwagi na brak systematycznych i odpowiednich treningów, braku trenera, odpowiedniego sprzętu sportowego, problemy ze środkami transportu, kłopoty finansowe, w rozgrywkach o mistrzostwo kl. „C”, zespół nie odniósł większych sukcesów. Drużyna uczestniczyła w tych rozgrywkach nieprzerwanie od 1982 do 1985 r. W roku 1985 „Jodła” awansowała do klasy „B” i po raz pierwszy zdobyła Puchar Wójta Gminy Leżajsk w piłce nożnej. Po 2 latach klub spadł do „C” klasy. Należy podkreślić, że mimo dużych kłopotów i problemów z tym związanych, mając na uwadze szkolenie młodego narybku, Zarząd zgłosił do państwowego systemu rozgrywek sezonu 1991-1992 drużynę juniorów. Wkrótce wyrosło z niej naturalne zaplecze dla drużyny seniorów.

W latach 1994-2001 drużyna prowadzona m.in. przez trenera Zbigniewa Deca, ponownie rozgrywała mecze o mistrzostwo klasy „C”, a w roku 2002 awansowała do klasy „B” i zdobyła po raz drugi Puchar Wójta Gminy Leżajsk, a indywidualnie tytuł króla strzelców turnieju zdobył Krzysztof Plichta. Stopniowo podnosił się poziom gry drużyny, która zaczęła odnosić coraz większe sukcesy.

Punktem kulminacyjnym w dotychczasowej historii był rok 2004 – na 25-lecie klubu ukoronowaniem „srebrnego” jubileuszu oraz spełnieniem ambicji i pragnień zawodników, działaczy oraz kibiców był:

  • po pierwsze – awans drużyny do „A” klasy i rywalizacja z czołowymi zespołami z naszego okręgu; od tego momentu „Jodła” stała się rozpoznawalna na piłkarskiej mapie regionu;
  • po drugie – zdobycie przez drużynę seniorów 3-go Pucharu Wójta Gminy Leżajsk w piłce nożnej oraz indywidualnie 2-go tytułu króla strzelców turnieju – Krzysztof Plichta;
  • po trzecie – wygrane wszystkie 4 turnieje piłkarskie, w których „Jodła” występowała;
  • po czwarte – wywalczenie Pucharu Wójta Gminy Leżajsk w piłce nożnej w kategorii „Oldboy”, indywidualnie tytuł najlepszego bramkarza turnieju przyznano po raz kolejny (żeby nie powiedzieć – tradycyjny) Andrzejowi Kamińskiemu.

W drużynie występowali wówczas m.in. Andrzej Kamiński, Marian Kamiński, Wiesław Cybulak, Adam Leja, Władysław Plichta. Grono zawodników drużyny seniorów było liczne. Wśród nich było wielu utalentowanych piłkarzy. W drużynie występowali wówczas m.in.:Daniel Ćwikła, Piotr Kaczor, Grzegorz Kaczor, Tomasz Zawadzki, Robert Kuczek, Łukasz Barczak, Dominik Kamiński, Jan Szostak, Arkadiusz Proń, Krzysztof Plichta, Piotr Miazga, Przemysław Poźniak, Marcin Decowski, Fabian Mieleszko, Andrzej Pierścionek, Andrzej Niemczyk i Adam Leja, który prowadził drużynę „Jodły” w okresie 2002/2003 jako trener-społecznik.

W sezonie 2004-2005 i 2006-2007 trener był Jan Paszek.Sukcesy te tym bardziej warte są podkreślenia, ponieważ odnieśliśmy je w rywalizacji w silnej stawce drużyn wyżej od nas notowanych, a Przychojec – reprezentowany przez „Jodłę” – liczy praktycznie ok. 800 mieszkańców po uwzględnieniu migracji. Po rocznym pobycie w „A” klasie drużyna spadła do klasy „B”, by w sezonie 2006/2007 ponownie wrócić do klasy „A” i w 2007 r. zwyciężyć po raz 4 w prestiżowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Leżajsk w piłce nożnej. Indywidualnie tytuł najlepszego zawodnika przyznano wówczas Pawłowi Mazurkiewiczowi.

W latach 2012 – 2015 „Jodła” 4-krotnie z rzędu występowała w ścisłym finale Turnieju o Puchar Wójta Gminy Leżajsk, triumfując w rozgrywkach w 2014 r. Zawodnicy „Jodły” wybierani byli ponadto jako MVP turnieju: w 2013 r. Dominik Drożdżal, w 2014 Dominik Plichta i w 2015 r. Grzegorz Dąbrowski.

Zespół z Przychojca znakomicie radził sobie także na Turnieju im. Antoniego Magla, organizowanym przez „Staromieszczankę” Stare Miasto, wygrywając go w latach 2011-2013, a w 2014 r. zajmując 3. miejsce.Zespół reprezentowali wówczas:Łukasz Kaczor, Jan Szostak, Marcin Zawadzki, Mariusz Hilbrant, Grzegorz Bąk, Grzegorz Dąbrowski, Piotr Mączka, Arkadiusz Proń, Łukasz Barczak, Franciszek Sarzyński,Kamil Wojnar, Damian Jarosz,Konrad Kuchyt, Dominik Plichta, Krzysztof Plichta, Paweł Żuraw, Piotr Kaczor, Dariusz Pyż, Maciej Budzyński, Patryk Marcinowski. Obecnie drużyna występuje w „B” klasie.

Ponadto w latach 90-tych reaktywowano dyscyplinę tenisa stołowego, w której znaczące sukcesy odnosiła zawodniczka Bernadetta Stawarz.

W 1984 roku patronat nad LZS „Jodła” w Przychojcu, objęły Zakłady Rolno – Przemysłowe „Iglopol” w Dębicy – Gospodarstwo Rolne w Dąbrowicy, udzielając dużej pomocy w zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt sportowy, zabezpieczając środki transportu na zawody i imprezy sportowe oraz opłatę sędziów. Ponadto zatrudniono Stanisława Stawarza jako gospodarza sprzętu sportowego. Niestety, po kilku latach „Iglopol” został rozwiązany. Wielka to była strata dla LKS „Iglopol” (bo taką nazwę nosił klub przez okres opieki „Iglopolu”), który utracił dobry patronat, któremu bardzo wiele zawdzięcza. Za osiągnięciami sportowymi poszły aktywne zabiegi o inwestycje infrastrukturalne. Starania zarządu przychylnie przyjęli Wójt Gminy Leżajsk, Rada Gminy Leżajsk oraz sołtys Przychojca.

W latach 2002-2003 ze środków Gminy Leżajsk wybudowano wielofunkcyjną szatnię, wyposażoną w sanitariaty i prysznice oraz gruntownie zrekultywowano płytę boiska.Wokół boiska w czynie społecznym zamontowano kilkadziesiąt ławek dla publiczności, które zastąpiły wkopane wokół murawy opony samochodowe. Również w czynie społecznym wykonano metalowe zadaszenia dla zawodników rezerwowych. 2 lata później wykonano od strony południowej trybunę dla publiczności.W 2008 r. we własnym zakresie wykonano ogrodzenie obiektu z materiałów zakupionych przez Gminę Leżajsk. Otrzymano także od Gminy samojezdną kosiarkę do trawy.W 2014 r. wymieniono wiaty stadionowe dla zawodników rezerwowych oraz odnowiono elewację zewnętrzną budynku klubowego.W 2015 stadion „Jodły” wzbogacił się o wiatę taneczną (tzw. „grzybka”). W najbliższym czasie w planach jest wykonanie oświetlenia boiska.

W czerwcu 2019 r. dokonano generalnego remontu szatni – pomieszczenia dla sędziów. Odnowione i odmalowane zostały ściany oraz sufit oraz zamontowane nowe meble wraz z wyposażeniem kuchennym: lodówką, zmywarką, piekarnikiem, kuchnią indukcyjną oraz kuchenką mikrofalową. Ułożona została kostka brukowa od bramy wjazdowej na stadion do budynku klubowego oraz utwardzono plac na parking wewnętrzny. Obecnie trwa oczekiwanie na wymianę drzwi zewnętrznych oraz kapitalny remont elewacji zewnętrznej.

W całym okresie 35 – lecia działalności LZS, a następnie LKS „Jodła” w Przychojcu, społecznie funkcje prezesów zarządu kolejno pełnili:

  • W latach 1979-1983 Edward Drożdżal
  • W latach 1984-1987 Henryk Skrzat
  • W latach 1987-1988 Stanisław Stawarz
  • W latach 1989-1991 Ryszard Jandziński
  • W latach 1991- 1994 Jerzy Warchoł
  • W latach 1994-1995 Zbigniew Rumierz i Piotr Kukla
  • W latach 1996-2000 Jerzy Warchoł
  • W latach 2000-2001 Stanisław Stawarz
  • W latach 2002-2019 Władysław Plichta
  • Od 2019 – Franciszek Sarzyński

Należy podkreślić, że z „Jodły” wywodzą się mający LZS-owskie korzenie zawodnicy, którzy grali w innych znanych klubach. Zaliczyć do nich należy piłkarzy takich jak:

  • Adam Leja – „Pogoń” Leżajsk / III liga
  • Krzysztof Bulicz – „Pogoń” Leżajsk / III liga
  • Franciszek Lisowiec – „Unia” Nowa Sarzyna oraz „Pogoń” Leżajsk / III liga
  • Arkadiusz Proń – „Unia” Nowa Sarzyna oraz „Pogoń” Leżajsk / III liga
  • Damian Kowalczyk– Pogoń” Leżajsk / III liga
  • Dominik Drożdżal – Pogoń” Leżajsk / IV liga
  • Franciszek Sarzyński– Pogoń” Leżajsk / IV liga
  • Paweł Kowalczyk– „Unia” Nowa Sarzyna, „Pogoń” Leżajsk, Stal Stalowa Wola, Motor Lublin i Widzew Łódź (w plebiscycie gazety codziennej „Nowiny”wybrany przez czytelników najlepszym skrzydłowym; król strzelców IV ligi w sezonie 2003/2004).

Historia „Jodły” – oprócz wielu sukcesów i sportowych emocji – przyniosła także smutek z powodu ostatniego pożegnania 9 osób, związanych z klubem. Śmierć niektórych nastąpiła po długiej i ciężkiej chorobie, jednakże odejście kilku osób było tak nagłe i niespodziewane, że było szokiem i niedowierzaniem. W minionej dekadzie pożegnano:

  • śp. Jerzy Lompe – prezes Podokręgu piłki nożnej w Stalowej Woli
  • śp.Stanisław Stawarz – b. prezes
  • śp.Jan Proń – b. prezes
  • śp.Henryk Skrzat – b. prezes
  • śp.Tadeusz Niemczyk – b. zawodnik
  • śp.Jan Paszek – trener
  • śp.Andrzej Pierścionek – b. zawodnik
  • śp.Kazimierz Federkiewicz – b. zawodnik
  • śp.Władysław Matuszko – b. zawodnik

31 stycznia 2016 r. Walne Zgromadzenie Członków wybrało nowy Zarząd i Komisję Rewizyjną na kadencję 2016-2020.

W skład Zarządu weszli:

  • Prezes – Władysław Plichta
  • Wiceprezes – Marian Kamiński
  • Skarbnik – Jan Szostak
  • Sekretarz – Adam Chudy
  • Członkowie Zarządu – Krzysztof Marcinowski, Franciszek Sarzyński, Lesław Kuczek, Łukasz Kaczor

Komisja Rewizyjna:

  • Przewodniczący – Ryszard Jandziński
  • Zastępca – Arkadiusz Proń
  • Członek – Krzysztof Plichta

7 marca 2019 r. dotychczasowy Prezes Zarządu złożył pisemną rezygnację. Na jego miejsce wybrany został Franciszek Sarzyński.

15 lutego 2020 r. miało miejsce Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, podsumowujące kadencję przypadającą na lata 2016-2020, podczas którego udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi oraz wybrano władze klubu na kadencję 2020-2024:

Zarząd:

  • Prezes Zarządu: Franciszek Sarzyński
  • Wiceprezes Zarządu: Piotr Kaczor
  • Skarbnik: Jan Szostak
  • Sekretarz: Adam Chudy
  • Członkowie Zarządu: Łukasz Kaczor, Krystian Sarzyński, Patryk Marcinowski, Daniel Ćwikła

Komisja Rewizyjna:

  • Przewodniczący: Norbert Dorocicz
  • Wiceprzewodniczący: Marcin Zawadzki Członek:
  • Radosław Zagaja

Powiązane zdjęcia: